.
.
.
.

 

 

Glomus flavisporum (M. Lange & E.M. Lund) Trappe & Gerd. 1974

Bas. Endogone flavispora M. Lange & E.M. Lund 1954
Poz. Syst. Glomeraceae, Glomerales, Incertae sedis, Glomeromycetes, Glomeromycota, Fungi

Glomus flavisporum

Glomus flavisporum
Dojrzały sporokarp
Glomus flavisporum
Dojrzały sporokarp
Glomus flavisporum
Dojrzały sporokarp

 

CECHY MAKROSKOPOWE

Glomus flavisporumChlamydospory G.flavisporum

 

Sporokarpy średnicy 0,2-1,2 cm średnicy, nieregularne z wieloma wgłębieniami i guzami. Rzadko regularnie owalne lub kuliste. Powierzchnia za młodu intensywnie żółta, potem żółto-czerwona, do żółto-brązowej w okresie pełnej dojrzałości. Matowa, delikatnie szorstka często z wrośniętymi w sporokarp resztkami gleby lub szczątków organicznych. Gleba na przekroju zawsze o ton jaśniejsza niż powierzchnia owocnika. Najpierw ciemnożółta, żółto-brązowa, wreszcie brązowa do brązowo-czarnej w stadium pełnej dojrzałości. Homogeniczna, jednorodna, tworzona przez strzępki i liczne chlamydospory. Konsystencja sporokarpu miękka, gąbczasta i krucha. Szybko podatna na uszkodzenia. Owocniki nie posiadają specyficznego smaku i zapachu.

 

CECHY MIKROSKOPOWE

Glomus flavisporum

Glomus flavisporumChlamydospory G.flavisporum

 

Dwuwarstwowe perydium wyraźne, zauważalne nawet w starszych owocnikach, 100-250 μm. Zewnętrzna warstwa suprapelis zbudowana z septowanych, inkrustowanych strzępek o średnicy 7-10 μm, o wyraźnie złoto-żółtym zabarwieniu. Subpelis zbudowane z hialinowych strzępek o średnicy 8-15 μm i równoległym do powierzchni owocnika przebiegu.   Chlamydospory owalne, znacznie rzadziej kuliste o średnicy 120-180 x 100-150 μm. Zabarwione na żółto, a w okresie późnej dojrzałości żółto-brązowo. Wypełnione dużą ilością oleistych kropli o różnej wielkości. Chlamydospory otoczone żółto-brązową ścianką zbudowaną z dwóch warstw i delikatnie chropowatej powierzchni.

 

Glomus flavisporum Glomus flavisporum Glomus flavisporum
Szczegóły budowy perydium Glomus flavisporum

SIEDLISKO

Glomus flavisporumKopytnik pospolity - częsty mikoryzowy partner Glomus flavisporum

 

Glomus flavisporum wyrasta na żyznych glebach bogatych w składniki odżywcze. Zdecydowanie preferuje gleby zasadowe o wysokim odczynie pH, 7,5–8,5. Tworzy endomikoryzy z roślinami z grupy zdecydowanych kalcyfitów. Na trzech odkrytych w Polsce stanowiskach Glomus flavisporum tworzył mikoryzę arbuskularną z kopytnikiem pospolitym (Asarum europaeum L. ) oraz blekotem pospolitym (Aethusa cynapium L.) Wyrasta w powierzchniowej warstwie gleby, w ściółce lub wśród resztek roślinności. Bardzo rzadko typowo hypogeicznie – pod powierzchnią gleby. Sporokarpy tworzą się przez większą część roku – dojrzałe okazy można znaleźć już wczesną wiosną i zbierać do późnej jesieni.

WYSTĘPOWANIE

Glomus flavisporum

 

Glomus flavisporum został odkryty w Polsce dopiero w 2020 roku. Należy do gatunków ekstremalnie rzadkich. W Europie równie rzadki. Znany jedynie z pojedynczych stanowisk w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji.

Wyżyna Śląska – DF51, Chorzów, Maj 2020
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF 06, Podlesice k. Zawiercia, Lipiec 2020
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska – DF67, Alwernia k. Chrzanowa, Grudzień 2023

 


 

UWAGI

Glomus flavisporumDojrzałe chlamydospory

 

Pierwsze stanowisko Glomus flavisporum w Polsce odkryto w Parku Śląskim w Chorzowie. Stanowisko ma genezę typowo antropogeniczną i charakteryzuje się zasadową glebą o wysokiej zawartości węglanu wapnia. Na wyżej opisanym stanowisku, jak również na dwóch pozostałych, umiejscowionych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej Glomus flavisporum wyrastał w bezpośrednim sąsiedztwie czarnych trufli – Tuber aestivum i Tuber macrosporum. Z uwagi na preferencje siedliskowe można go więc uznać za gatunek wskaźnikowy występowania w okolicy owocników czarnych trufli jadalnych.